7 научно докажани причини зошто е добро почесто да имате секс

Loading...

Сексот опушта, го јакне имунитетот, ја стимулира работата на мозокот.. колку повеќе го има, тоа подобро! Редовниот секс  делува како лек за имунитетот, поради него телото полесно ја поднесува болката, се засилуваат когнитивните функции и стануваме пооптимистични. Прочитајте ги 7-те причини поради кои треба почесто да имате секс.1.Сексот опушта
За време на оргазам, нашиот организам го намалува нивото на кортизол, хормонот за стрес. Па така се чувствувате посмирено и поопуштено.
2.Сексот е како тренинг
За време на секс се согоруват најмалку 100 калории, а исто така претставува позабавен  вид на рекареација отколку теретаната.
3.Од сексот сте попаметни
Истражување на Универзитетот во Мериленд, извршено на стари глувци, покажало дека поради сексот  им се подобрува мозочната функција. На луѓето вакво истражување се уште не е спроведено.
4.Од сексот сте посилни
За време на сексот се лачи хормон кој го подига нивото на толеранција на болката. Плус, оргазамот ја отстранува главоболката, па затоа нема да ви бидат потребни анелгетици.
5.Од сексот сте поздрави
Редовен секс (1-2 неделно) го стимулира имунитетот, па така поретко ќе заболите од грип.
6. Сексот ја зголемува блискоста
Паровите кои почесто се допираат имаат повисоко ниво на окситоцин, хормон кој ја потикнува желбата за мазење и джење за рака.
7. Сексот го прави вашето срце посилно
Сексот го намалува крвниот притисок и ризикот од срцеви заболувања.1.Сексот опушта
За време на оргазам, нашиот организам го намалува нивото на кортизол, хормонот за стрес. Па така се чувств

loading...
Loading...