7 видови храна за подобар секс!

Ако сакате малку повеќе да го „зачините“ вашиот сексуален живот, храната може да ви помогне во тоа. Нема ништо подобро од романтична, домашно направена вечера, на крајот збогатена со некој афродизијак. „Постојат се повеќе докази дека некои витамини и компоненти во храната, може да го подобрат сексуалната функција и сексуалното искуство“ – изјави Џенифер Берман, директор на Berman Women’s Welness Center, во Беверли Хилс, Калифорнија. Еве дел од храната, која игра голема улога како афродизијак и чии учења за подобрување на сексот, се поддржуваат со тврдењата на денешната модерна наука.
Авокадо
Авокадото ги асоцирало Ацтеките на „тестиси“, поради нивната физичка форма. Но, научната причина зошто авокадото е афродизијак е дека тие се богати со незаситени масти и ниско ниво на заситени масти, што ги прави добри за срцето и артериите.  Се што го држи срцето силно да чука, помага да се задржи крвта да тече на вистинските места. Всушност, мажите со срцева болест имаат два пати повеќе шански да настрадааат од еректилна дисфункција.
Бадеми
Бадемите веќе долго време се наведуваат  дека ја зголемуваат страста, дејствуваат како сексуален стимуланс и помагаат во плодноста. Како аспарагусот, бадемите се хранливи состојки, богати со минерали важни за сексуалното здравје и репродукција, како цинк,селен и витамин Е.
Јагоди
Црвената боја е позната по поттикнување на страста: Едно истражување покажа дека мажите ги гледаат жените за посекси, ако се облечени во црвено. Јагодите се исто така одличен извор на фолна киселина, витамин Б, кој помага во заштитата од компликации при раѓањето кај жените. Има причина зошто даваме чоколадо за Денот на вљубените: Тоа е полно со либидо- растечки метилксантини.

Морска храна
И покрај нивната лизгава и лигава форма, остригите се најпознат афродизијак. Тие се исто така еден од најдобрите извори на либидо- растечки цинк. Но, и лососот и харингата, се од суштинско значење за здраво срце и можат да дејствуваат како афродизијаци.
Рукола
Истражувањата покажуваат дека зеленчуците со лисја се од суштинско значење за нашето сексуално здравје, бидејќи помагаат во апсорпција на некои загадувачи од животната средина, кои влијаат негативно на нашето либидо.
Смокви
Овој вид овошје има долга историја на зголемување на плодноста и се одличен афродизијак поради тоа што се преполни со растворливи и нерастворливи растителни влакна, важни за здравјето на срцето.
Цитрон
Секој член на ова семејство  тропско овошје е супер-богато со антиоксиданси, витамин Ц и фолна киселина – од суштинско значење за репродуктивното здравје на мажите. Уживајте во романтична салата со цитрон, како розовиот грејпфрут или портокали или користете форми направени со лимон .Еве дел од храната, која игра голема улога како афродизијак и чии учења за подобрување на сексот, се поддржуваат со тврдењата на денешната модерна

Пронајдете не на следниве мрежи: