Четворица мртви на прослава на американски воени ветерани

Loading...

Четири лица загинале во налет на товарен воз на приколка со одликувани американски воени ветерани од Ирак и Авганистан во текот на свеченоста приредена во нивна чест, во Мидленд, во сојузната држава Тексас, каде во петокот е отворена истрага за оваа несреќа.

Уште 16 лица се поведени на првата од неколкуте планирани свечености за овој викенд со коишто граѓаните сакаат да им изразат почести и благодарност на офицерите кои се вратија од борбените дејствија од Ирак и Авганистан.
Наместо тоа, во петокот е одржана литургија за упокоените, а во саботата навечер ќе се одржи бдеење со свеќи.
Локалната полиција објави века загинале морнаричкиот офицер Гери Стуфер на 37 години, мајорот Лоренс Болвин на 47, мајорот Вилијам Луберс на 43 и водникот Џошуа Мичел на 34-годишна возраст. Стуфер бил активен офицер, додека другите тројца биле пензионирани.
Несреќата се случила која две приколки со ветерани, некои од нив биле тешко ранети во Ирак и во Авганистан, минувале преку шините во текот на парадата под мотото „Hunt

Макфакс

loading...
Loading...