Луис Хамилтон најбрз во Аустин, првакот ќе се одлучи на последната трка!!!

Британецот Луис Хамилстон (Мекларен) беше победник за големата награда на САД во Аустин,  а светскиот првак во Формула 1 за оваа сезона ќе биде одлучен на последната трка во Бразил бидејќи германецот Себастијан Фетел (Ред Бул) заврши како второ-пласиран, а Шпанецот Фернандо Алонсо (Ферари) заврши на третата позиција.

САД, резултати…

1. Hamilton (McLaren-Mercedes) 1h35:55.269

2. Vettel (Red Bull-Renault) + 0.600

3. Alonso (Ferrari) + 39.200

4. Massa (Ferrari) + 46.000

5. Button (McLaren-Mercedes) + 56.400

6. Räikkönen (Lotus-Renault) + 1:04.400

7. Grosjean (Lotus-Renault) + 1:10.300

8. Hulkenberg (Force India-Mercedes) + 1:13.700

9. Maldonado (Williams-Renault) + 1:14.500

10. Senna (Williams-Renault) + 1:15.100

Поредок кај возачите…

1. Vettel 273 

2. Alonso 260

3. Räikkönen 206

4. Hamilton 190

5. Webber 167

Поредок кај конструкторите

1. Red Bull 440 

2. Ferrari 367

3. McLaren-Mercedes 353

Пронајдете не на следниве мрежи: