Британскиот регулатор ја казни швајцарската банка UBS

Loading...

Британскиот финансиски регулатор објави во понеделникот дека на швајцарската банка UBS и изрече казна од 29,7 милиони фунти (36,7 млн евра) поради пропусти кои на еден трговецот му овозможија да ја стори најголемата измама во британската историја.

Триесетдвегодишниот Квеку Адоболи започна минатата недела да ја отслужува седумгодишната казна откако прокоцка 1,8 милијарди евра пари на банката.
„Системите на UBS за контрола покажаа сериозни недостатоци“, се вели воз заклучокот на директорката за финансиски криминал во британската агенција за финансиски услуги (FSA), Трејси МекДермот.

Макфакс

loading...
Loading...