Злато за Болт и нов светски рекорд

Штафетата на Јамајка  која трчаше во состав Мајкл Фратер, Неста Картер, Јохан Блејк и Хусеин Болт на „Олимпискиот стадион“ во Лондон синоќа постигнанов светски рекорд на патеката 4 х 100 метри.

Јамајканците се први што ја истрчале трката под 37 секунди и со тоа го одбранија златото од Пекинг од пред 4 години.

Среброто им припадна на Американците, а бронзата на штафетата на Тринидад и Тобаго.

Пронајдете не на следниве мрежи: