Златниот медал во ракометното финале го освои Франција

 

Франција денес извојува победа во финалето на ракоментниот турнир на Летните олимписки игри против Шведска со резултат 22:21.

Оваа победа и го донесе вториот златен медал на Франција во овогодишните олимписки игри.

Третото место во ракомет и припадна на Хрватска со победата над Унгарија со резултат од 33:26.

Пронајдете не на следниве мрежи: