Федерер ќе добие неверојатни 12 милиони долари за шест егзибициони мечеви

Некогашниот прв тенисер на светот, швајцарецот Роџер Федерер ќе добива од својот спонзор „Жилет“ неверојатни 12 милиони долари за учество на егзибицијата во Јужна Америка.

Швајцарскиот медиум „Блик“ прецизираше дека вториот тенисер во светот ќе му бидат исплатени помеѓу 12 милиони долари за шест егзибициони натпревари во десет денови.

Федерер, кој во својата кариера освои 76 АТП титули, заработи нешто повеќе од 76 милиони долари.

Пронајдете не на следниве мрежи: