Америка во хаос: Ученик планирал масакар во училиште!

Loading...

Истиот ден кога во училиште во Конектикату 20 годинишник уби 20 деца и седум возрасни, во Оклахом е приведен 18-годишник кој планирал масакр во тамошното училиште.

Ученик во едно средно училиште во Оклахом е приведен поради сомневање дека планирал да подметне бомба и да пука во други деца во школо во Бартсвил, истиот ден кога 20-годишник утепа 20 деца и седум возрасни во школо во Конектикату.

 

Семи Иглбер Чавес (18) е приведен во петокот, полицијата го открила неговиот наводен план, истиот ден кога Адам Ланца направи масакар во училиште во Конектиракту, а потоа изврши самоубиство.

 

Полицијата во извештајот навела дека Чавес се обидел да убеди други деца да му помогнат да ги измами учениците во сала во училиштето, како би ја заклучил вратата со катанец и би почнал да пука.

 

Медиумите пишуваат за соопштение од локалните власти во кое се навело дека Чавес им се заканувал со убиство на сите кои не му помогнале во планот. Според овој извештај, Чавес планирал да активира бомба на влезот во училиштето кога ќе пристикнела полицијата.

 

Властите ја смируваат ситуацијата и велат дека на учениците не им се заканува опасност, а на Чавес му е одредена кауција од милион долари.

loading...