Каратистката Топалоска освои бронзен медал на Светскиот куп во детска категорија

Македонската каратистка Мариастела Топалоска се закити со бронзен медал во џиу ипон кумите на Светскиот куп за деца на возраст од 10 до 11 години, чиј домаќин беше полскиот град Лублин.

Забележителен настап имаа и останатите петмина македонски претставници, а најблиску до резултатот на Топалоска беше Камелија Недев, која во дисциплината кати за деца го освои четвртото место. Недев во финалето беше грубо оштетена од судиите и за 0,1 поен не успеа да освои бронзен медал.

Димитри Влахо, Матеј Мангаровски, Софија Јарчевска и Максим Поп Трпев во своите категории се пласираа од 5. до 8. место.

На Светскиот куп во Лублин учествуваа над 1.000 натпреварувачи од 28 земји.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.MK или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.