Ракометарите на Вардар го запишаа третиот пораз по ред во Лигата на шампионите

Ракометарите на Вардар го запишаа третиот пораз по ред во Лигата на шампионите. По двата загубени дуели од европскиот првак Барселона „црвено-црните“ попладнево загубија од полскиот првак Киелце со 23:20.Полјаците во текот на целиот дуел го контролираа резултатот и не му дозволија на нашиот шампион да се надева на позитивен резултат.
По почетните 1:1 и 2:2, следуваа три гола за Киелце, а веќе по 20-ина минути беше пет разлика (9:4). На полувреме се отиде со резултат 10:6. Негативата на Вардар не беше поголема само по заслуга на голамнот Страхиња Милиќ кој имаше девет интервенции.
Предноста на Киелце продолжи да расте и во второто полувреме, за во два наврата да изнесува максимални плус седум.
Сепак, до крајот избраниците на Раул Гонзалес одиграа поангажирано и ја преполовија високата предност на противникот.
Најдобри играчи кај Вардар беа Сергеј Горбок со шест погодоци и голманот Милиќ со 15 одбрани.
Во победничкиот состав Михал Јурецки пет пати се запиша во листата на стрелците.Полјаците во текот на целиот дуел го контролираа резултатот и не му дозволија на нашиот шампион да се надева на позитивен резултат.