Амнести интернешнал ги обвини ИСИС за систематско етничко чистење

Loading...

Амнести интернешнел денеска ги обвини џихадистите од Исламска држава за систематско етничко чистење во северен Ирак.Претставничката на АИ, Донатела Ровера изјавила дека масакрите и киднапирањата кои ги врши ИСИС се застрашувачки докази дека се шири бранот етничко чистење на малцинствана во северен Ирак.
Меѓунадната организација ги обвини исламистите за воени злосторства, вклучително и масовни убиства и киднапирања.Претставничката на АИ, Донатела Ровера изјавила дека масакрите и киднапирањата кои ги врши ИСИС се застрашувачки докази дека се шири бранот етничко

loading...
Loading...