Автобус излетал од патот и паднал во амбис. Има најмалку 21 мртви

На југоистокот од Перу, во планинско подрачје на Андите, автобус излетал од патот и паднал во амбис, јавија медиумите.Несреќата се случилa вчера во провинцијата Ајакучо, пренесоа американските медиуми. Најмалку 21 лице загина, а 38 се потешко повредени.
Според полицаецот Орфилес Браво, автобусот паднал во провалија длабока 1.000 метри.
Тој изјави дека сѐ уште не се знае причината за несреќата и дека автобусот изгледал како „маса стуткан метал“.
Ова е втора сообраќајна несреќа во Перу во последната недела, пренесува Танјуг. Во судар на три автобуса и камион што минатиот понеделник се случи на главниот крајбрежен автопат загинале 38, а повредени биле 84 лица.Несреќата се случилa вчера во провинцијата Ајакучо, пренесоа американските медиуми. Најмалку 21 лице загина, а 38 се потешко повредени.
Спо

Пронајдете не на следниве мрежи: