Банана- најголем енергетски извор за целото тело

Loading...

Бананата е едно од највкусните тропски овошја, богата со растителни влакна и хранливи материи кои даваат неверојатна енергија на човечкото тело.Бананите содржат три природни шеќери – сахароза, фруктоза во комбинација со влакна и му даваат на телото енергија.Истражувањата покажуваат дека конзумирањето две банани дава доволно енергија за напорен 90-минутен тренинг. Бананата има и други хранливи состојки и вредности кои можат да помогнат и кај разни состојби или болести.Депресија
Депресијата е болест на модерното време и многу луѓе секојдневно се борат со неа. Можете мнпгу подобро да се чувствувате ако изедете банана во која се наоѓа триптофан, вид белковина која телото ја претвора во серотонин, а тој го подобрува расположението и генерално се чувствуваме посреќни.ПМС
Ако имате проблеми со ПМС, изедете банана поради витаминот Б6 што го содржи. Тој го регулира нивото на глукоза во крвта која влијае на расположението.
Прочитајте повеќе на najadise.mkБананите содржат три природни шеќери – сахароза, фруктоза во комбинација со влакна и му даваат на тело

loading...
Loading...