Без влакна на јазикот: Изроди

Loading...

Гоце Попев, одамна пензионираниот македонски фудбалски судија, кој е прокламиран навивач на Црвена звезда, во изјава за белградскиот „Спортски Журнал“ вели дека на утрешниот меч Партизан-Црвена звезда ќе отпатуваат 15 автобуси со македонски навивачи на црвено-белиот тим.Помина натпреварот у Скопје меѓу МЗТ и Партизан и сега е редот оние грлати и горди ,,Македонци” кои ја остаија душата за Партизан да тркнат на крстарење до матрицата. Ја би да одам исто накај север ама да го посетам борделот на Хашим Тачи . Да видам како тоа човекот си работи за свој ќејф и да удрам неколку тури на параспурлук со тоа украинките по собите. Украинки сум гледал како играат ракомет у Кометал. Ама радо би да видам како играат украинките две на еден у тројка, врбувајќи ме на еден групњак зачинет со многу алкохол и бели кристали во носот. Нека не бере гајле Хашим за робата. Нема да ја оштетувам.
Но тоа се различни фетиши у животот. Додека некој сака да го кваси на тетовиран грб на раскалашена украинска фукара, да го бања мачорот у шише виски, некој гине да отиде горе до Белград, и да биде поголем Србин од Србите. Поголем Делија и Гробар од самите Делии и Гробари.
 
Не би било лошо оние баткине кои ќе одат у Београд на дерби Партизан -Ѕвезда уз пат да поминат до Пеќ и да му клекнат на српскиот патријарх под мантија. Да им исчати малку за среќен пат и да им даде прошка на овие македонски чеда што залутале од стадото како невини овчички. Залута и чичко Јован ама си го прибраа на време. Јоки сега прича српски боље него Иринеј. Прича Јоки срспки за цел свет да го разбере. Така и нашите верни фанови, кои не за Македонија, ами за Партизан и Ѕвезда ќе одат да се дерат под српските орли и ќе плукнат на провокацијата со грчкото знаме у сред Скопје кои го извадија нивните браќа и за ФИРОМИЗИРАЊЕТО у Јагодина. Што е тоа за нив? Кога не можат да бидат горди Македонци можат да бидат понизни и послушни Срби. За нив Ноле е херој на новото време иако тенис играат и Мареј, Федерер, Надал…..Не..овие немаат свои фан клубови во Македонија. Има Ноле!!!

 
Ја знам дека добар дел од тие навивачи кои навиваат за Партизан и Ѕвезда ќе се поделат во два табори некаде после Куманово. Не ме чуди и некоја вилица или тиква да пукне, но нели дерби е. А што е поокорело од Србин што иде на ваков натпревар? Тоа е Србоман од Македонија нормално. Не знам дали овие верни навивачи некогаш дали некој динар за да патуваат да ја следат Македонија надвор од своите граници. Искрено се надевам дека не. Затоа што ваквите ко нив само серат на стадион кога игра наш тим, шират малодушност и нихилизам. Нека одат нека си се е*ат горе под славните транспаренти. Гробарските(МАКЕДОНИЈА ЈЕ ГРЧКА-КОСОВО СРБИЈА) и онаа на Делиите(МАКЕДОНИЈА СРПСКА БАНОВИНА) Така заедно во пакет, со своите браќа ќе им го напраат ќеот на навивачите на Паок од Солун кои се во топли братски односи со Гробарите.
Умре Тито пред 30 и кусур години а некои во менталниот развој се останати таа 1980 година. За нив матрица е Беград, а место за докажување стадион МАРАКАНА. Је*и га. Со такви малцински ставови овде би изеле ќутек. Само таму кај нивните можат да бидат големи Срби…Македонци никогаш, затоа што за нивните браќа ние сме микс на Срби и Бугари нели…..?
Приказни од булеваротПомина натпреварот у Скопје меѓу МЗТ и Партизан и сега е редот оние грлати и горди ,,Македонци” кои ја остаија д

loading...
Loading...