Босна ја победи Црна Гора!

Босна ја победи Црна Гора.Босна  ја победи Црна Гора со 76-70 со што ги прокниожи првите бодови во Јесенице, а ваквиот расплет и одговара и на Македонија. Можеме да се пласираме во втората фаза со две победи до крајот, а ќе играме уште три натпревари.
Црногорците ја имаа судбината во свои раце, но одиграа катастрофално во последниот период што го загубија со 11-27, па останаа на една победа, таа против Македонија со 81-80.
Мирза Телетовиќ со 18 поени и 11 скока беше двигател на пресвртот за БиХ, а Гордиќ постигна еден поен помалку. Кај поразениот состав Дубљевиќ даде 16 поени. Македонија вечерва од 21 часот игра со Србија, а ова за нас е третасреќа на шампионатот во Словенија, по двата стартни порази од Црна Гора и Литванија.
Украина со денешниот триумф над Германија од 88-83 е првата селекција со 3 победи, а избраниците на Мајк Фратело се на чекор до пласман во вториот круг.
Извор: republika.mkБосна  ја победи Црна Гора со 76-70 со што ги прокниожи првите бодови во Јесенице, а ваквиот расплет и одговара и на Македонија. Мож

Пронајдете не на следниве мрежи: