Братот на Ордановски се заканува на новинари

Loading...

Братот на новинарот близок до СДСМ Сашо Ордановски, Ванчо Ордановски повторно со закани кон новинарите на Курир. Тој денес по обидот за убиство врз екс министерот Тодоров направи ретвит на сликата со новинарите од Курир со текст ,,Ова се шпртовите од Курир”.Тој со објавувањето на сликата инсинуира насилство кон своите неистомисленици и се обидува да изврши притисок врз уредувачката политика на Курир. Дали за оваа слобода на медиумите и за овој живот говореше Зоран Заев во својата преидзборна кампања.
Да се потсетиме дека вчера пред изборот на новата влада на новинарот Миленко Неделковски му стигна кривична пријава за ширење говор на омраза, а уредникот на телевизија Сител беше на распит во СЈО.
Ова не е прв обид за притисок врз новинарите кои не се согласуваат со СДСМ. Ивона Талевска и телевизиската екипа на Сител беше нападната за време на протест организиран од СДСМ.
Своевремено техничкиот, а сега актуелен министер за внатрешни работи од СДСМ, Оливер Спасовски не успеа да расветли ниту еден напад врз новинари иако тоа беше едно од најголемите предизборни ветувања.
Токму поради ова постои сомнеж дека тие случаи некогаш ќе се расветлат.Тој со објавувањето на сликата инсинуира насилство кон своите неистомисленици и се обидува да изврши притисок врз уредувачката политика на Курир. Д

loading...
Loading...