Бурната реакција скапо го чинеше: Ѓукановиќ е отстранет од ракометната репрезентација на Србија!

Голманот на српската ракометна репрезентација, Славиша Ѓукановиќ, го напушти стожерот на репрезентацијата, а Федерацијата ја објасни ситуацијата и застана зад одлуката на селекторот Дејан Периќ.Во објаснувањето беше напишано следново:
„Славиша Ѓукановиќ повеќе не е член на ракометна репрезентација на Србија. По примањето на одлуката од страна на селекторот Драган Марјанац да дојде во тимот наместо него, што според правилата значи дека Ѓукановиќ нема право повеќе да настапи на европското првенство, играчот покажа јасно незадоволство на одлуката на Периќ. Тој го изрази незадоволството преку социјалните мрежи. Неговата изјава за неодговорното однесување и лошата организација во националниот тим на Србија е лага и е за целосна осуда од играчите и тренерите на репрезентацијата“, се вели во соопштението.
Сите ракометари се потпишаа и се согласија за отстранување на голманот.
Во објаснувањето беше напишано следново:
„Славиша Ѓукановиќ повеќе не е член на ракометна репрезентација на Србија. По примањето на о

Пронајдете не на следниве мрежи: