Цел живот РЕРНАТА ЈА ЧИСТИТЕ ПОГРЕШНО?- Еве како без многу труд да изгледа КАКО НОВА!

Loading...

Цел живот се мачите да ја исчистите рерната како што треба, а и после трудот со скапите средства вашата рерна и понатаму не сјае онака како што вие посакувате? Овој начин на чистење е многу едноставен, чини многу малку и во процесот не се користат потенцијално опасни хемикалии.Се што ви треба е еден мал сад, празно шише со прскалка, сода бикарбона, обично сунѓерче/виледа и крпа со оцет.
За да ја избришете внатрешноста на рерната, измешајте 2-3 лажички сода бикарбона со вода во садот, така што ќе се добие паста која ќе може да се прска низ шишето со прскалка.
Стругнете ги поголемите парчиња храна кои евентуално се наоѓаат внатре, и со спрејот попрскајте  во внатрешноста на рерната со пастата, односно со течноста која сте ја добиле. Оставете го да отстои преку ноќта.
Би требало да оставите да делува најмалку 12 часа, а потоа со влажен сунѓер или крпа нежно избришете ја внатрешноста на печката за да се отстрани пастата.
За подобар резултат можете да ја повторувате постапката да речеме на 2 дена, а за тоа време рерната можете слободно да ја користите.
Последниот пат испрскајте ја рерната со пастата, потоа ставете нешто да се пече (за да не трошите струја на празна рерна) и после тоа пуштете да се олади додека не биде стане пријатно топла, за да може да почнете со чистење. Употребете обично кујнско сунѓерче, и ќе се изненадите од тоа како толку едноставно се трга сета нечистотија.
После тоа исплакнете го и повторно пребришете, вклучете ја рерната на ниска температура само колку да се исуши до крај.

 

За дополнително чистење постои уште еден трик. Се состои во тоа што во сад треба да помешате сода бикарбона и оцет, што во прв момент предизвикува малку „експлозивна“ реакција. Ставете сода колку што е потребно за да добиете густа паста, а потоа со оваа смеса и крпа пребришете ја рерната а после тоа нормално, добро исплакнете ја.
Видео: КОРИСЕН ТРИК – Стави синџир околу дрво, а она што го направи е генијално…
Стаклото на рерната исто така може да го исчистите со густата смеса од сода бикарбона и вода. Оставете 30-40 минути да делува,а потоа пребришете со чиста крпа. Се што ви треба е еден мал сад, празно шише со прскалка, сода бикарбона, обично сунѓерче/виледа и крпа со оцет.
За да ја избришете внатрешн

loading...
Loading...