Ципрас и Бан Ки мун разговарале и за прашањето за името

Прашањето за името на Македонија била една од темите за кои разговарале грчкиот премиер Алексис Ципрас и генералниот секретар на ОН Бан Ки мун.На средбата во Њујорк бил присутен и медијаторот Метју Нимиц, јави дописникот на МИА од Атина.
Според грчки владини извори, генералниот секретар на ОН ги смета за „особено позитивни“ мерките за градење доверба меѓу Македонија и Грција.
Ципрас, од своја страна, повторил дека Грција има цврст став за прашањето за името, но и оти вложува напори да се најде решение за сложено име со георгафска одредница за вкупна употреба.На средбата во Њујорк бил присутен и медијаторот Метју Нимиц, јави дописникот на МИА од Атина.
Според грчки владини извори, генералниот сек

Пронајдете не на следниве мрежи: