ЧОКОЛАДЕН СУТЛИЈАЧ ГОТОВ ЗА МИГ – Најбрз начин до кремаст и чоколаден десерт!

Чоколаден сутлијач готов за миг – Најбрз начин до кремаст и чоколаден десерт!Состојки:
1 литар млеко
150 g ориз
1 ванилин шеќер
6 лажици шеќер
150 g млечно или темно чоколадо
50 g путер или маргарин
Подготовка:
Оставете го млекото да зоврие заедно со обичниот шеќер и ванилиниот шеќер, па додајте го маргаринот. Мешајте додека не се стопи.
Додајте го оризот и варете го околу 20-25 минути.
Додајте го чоколадото и варете уште 15 минути на тивка температура со често мешање.
Чоколадниот сутлијаш е готов кога оризот убаво ќе омекне и ќе стане кашест.
Ако случајно ви излезе малку поредок, секогаш можете да додадете 1 лажица густин или чоколаден пудинг.
Топлиот сутлијаш ставете го во чинии, оставете го да се олади, а потоа декорирајте со коцки чоколадо.

Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
1 литар млеко
150 g ориз
1 ванилин шеќер
6 лажици шеќер
150 g млечно или темно ч

Пронајдете не на следниве мрежи: