Чудни и не секојдневни комбинации на храна, но многу вкусни!

Loading...

Сите ние имаме необични желби кога станува збор за исхраната, без разлика колку тоа им изгледа страшно и невкусно на другите. Чудните комбинации стануваат се поактуелни и нормални, сите сакаат да испробаат нешто нови и први да се во тоа. Еве неколку од тие комбинации:1.Пица прелив вкус
Доколку сакате сланина, пилешко, брокула и сурење, можете да го збогатите вкусот со што ќе ги потопите во таков вкус.
2.Помфрит и милкшејк
Дали некој сака солено и слатко заедно? Ако е така ова е совршена комбинација за вас. Можеби ќе ви биде чудно на почеток, но после првото макање, стално ќе го барате.
3.Тортилја чипс и крем сирење
Уште една комбинација од слатко и солено. Следниот пат кога ќе ви снема сос во кој би сте го макале чипсот, земете крем сирење.
4.Модар патлиџан и мед
За ова едноставно јадење излупете и испечете патлиџа на тенки ленти. Ставете ги лентите во сад и прелијте ги со две чаши млеко. Поктијте го садот и нека стои така цева вечер во фрижидер. Во мал са помешајте малку брашно со лажиче сол. Загрејте две лажици маслиново масло во тава на средина, и кога доволно ќе се загрее ставете ги лентите патлиџан (прво ги потопувате во брашното па во тавата), така ги пржете две минути. Откако ќе бидат спремни, ставете им мед и уживајте во вкусот.

5.Чили и мајонез
Оваа комбинација е совршена за хамбургери или како прелив за помфрит. Ова е особено добро доколку чилито има навистина изразен вкус, па мајонезот ќе го подслади.
6.Темно чоколадо плус пармезан
Верувале или не, овие две комбинации докажаа дека совршено се вклопуваат. Може да направите скара сендвич од темна чокалада и пармезан, наместо сирење на скара.
7.Диња и пршута
Чудно, но постои. Слаткиот вкус на дињата и дава шмек на солената пршута. Во оваа комбинација може да додадете и моцарела.1.Пица прелив вкус
Доколку сакате сланина, пилешко, брокула и сурење, можете да го збогатите вкусот со што ќе ги потопите во таков вкус.

loading...
Loading...