Десерт од јаболка и мед

Интересен десерт за сите кои го сакаат вкусот на јаболка и мед, како и за сите оние кои не можат без благо.
Потребни состојки:
500гр. јаболка
½ чаша брашно
½ чаша неутрална павлака
10 гр путер
1 лажица презла
½ чаша мед


Начин на подготовка:
Прелијте ја јаболката со павлаката и печете ги во рерна. Откако ќе се испечат, изрендајте ги и помешајте ги со брашното. Печете  во тавче подмачкан со масло и наросено со лебните троши околу 25 минути. Кога ќе се излади,  полијте го кремот со мед и уживајте.
Прочитајте повеќе: Лековитите својства на медотИнтересен десерт за сите кои го сакаат вкусот на јаболка и мед, како и за сите оние кои не можат без благо.
Потребни состојки:

Пронајдете не на следниве мрежи: