Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, по терористичкиот напад во Лондон, испрати писмо со сочувство до премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј.– Со огорченост, вознемиреност и тага ја примив информацијата за грозоморниот терористички чин во Лондон. Од името на македонските граѓани и македонската Влада ве молам примете ги изразите на длабоко сочувство и пренесете ги на семејствата на жртвите, се вели во писмото на Димитриев.
Терористичките закани, како што се наведува, не смеат и нема да го променат слободниот начин на живот и вредностите во кои верува демократскиот свет.
Република Македонија стои заедно со целокупната светска заедница во борбата против терористичките закани кои ќе бидат победени со соработка и координирани и заеднички активности, стои во писмото на Димитриев.– Со огорченост, вознемиреност и тага ја примив информацијата за грозоморниот терористички чин во Лондон. Од името на македонските граѓани и

Пронајдете не на следниве мрежи: