Домашна нега на лицето

Loading...

Време е да заборавите на скапите креми и лусиони и да се завртите кон домашните препарати кои нема да ве чинат многу, а поради кои ќе изгледате убаво. Треба конечно да се одлучите за нега на лицето во домашни услови со помош на неколку трикови кои ќе ви го направат животот поубав, а кожата ќе ви биде благодарна. Каква кожа имате? Се зависи од тоа дали имате сува, масна кожа или кожа со акни. Откога ќе го проверите својот тип на кожа, можете да се одлучите за природниот начин и за намирниците кои ги имате по дома.
Имате ли масна кожа? Сите оние кои имаат масна кожа имаат проблеми и со акните. Поради нив не се чувствувате добро и сакате да го решите проблемот што поскоро. Масната кожа е чувствителна и затоа мора да бидете многу внимателни при употребата на домашни препарати за нега на лицето.
Можете да се обидете со јаболков оцет и вода. Овој микс е навистина чудесен и може многу да ви помогне. Помешајте јаболков оцет и вода и исчистете го лицето наутро и навечер. Така ќе воспоставите природна PH вредност на кожата, поради која лицето ќе ви биде побело, а по секое нанесување сите цвенила ќе избледат.
Експертите се сложија дека би било добро лицето да се чисти со оцет неколку недели. Бргу ќе почувствувате резултати и поради тоа ќе се чувствувате поубаво.

Ако имате проблеми со сува кожа, тогаш за вас е микс од маслиново и кокосово масло. Сте приметиле дека вашата кожа изгледа уморно и е сува? Време е за домашна нега на лицето.
Вашата кожа може повторно да има сјај и тоа поради овие масла. Кокосовото и маслиновото масло се одлични затоа што се сметаат за вистински извор на хидратација. Би било добро да се нанесуваат додека лицето ви е сеуште мокро за да можат лесно да се впијат во него.
Лукот е навистина ефективен кога станува збор за здодевните акни. Земете неколку чешниња лук, исецкајте ги на ситни парчиња и промешајте со вода. Смесата ставете ја директно на акните ипочекајте 5 минути. Не претерувајте за да не го зажарите лицето. Каква кожа имате? Се зависи од тоа дали имате сува, масна кожа или кожа со акни. Откога ќе го проверите својот тип на кожа, можете да се одлучите з

loading...
Loading...