Домашни компир-мафини од рерна!

Домашни компир-мафини од рерна!Состојки:
1 кг компир
Рузмарин
Магдонос
Лук
Масло
Толчена лута пиперка
Бибер
Кашкавал
Сусам
Подготовка:
Компирот излупете го и исечете на тенки листови.
Насечете рузмарин, магдонос, додадете лук 1 лажичка, масло 50 мл, малку толчена пиперка, бибер и се добро измешајте.
Плехот за мафини добро подмачкајте го со масло, па загрејте го добро во рерна. Наредете ги листовите во калапите за мафини еден врз друг.
Одозгора ставете масло нарендајте кашкавал и ставете сусам.
Печете на 200 – 250 степени додека убаво не поруменат. Служете како прилог или главно јадење.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
1 кг компир
Рузмарин
Магдонос
Лук
Масло
Толчена лута пиперка
Биб

Пронајдете не на следниве мрежи: