Дознајте што се лечи пиперката

Loading...

Ниската енергетска вредност на пиперка е погодна за нискокалорична диета, а покрај тоа, таа е богата со лековити состојки и е одличен борец против многу болести.Пиперка содржи многу лековити, хранливи и општо корисни состојки кои му помагаат на телото, како што се бета-каротин, витамини А, Б1, Б2, Б6, Е и Ц, железо, гликоза, етерични масла, зеаксантин, калиум, капсацин, каротен, лутеин, моносахариди, натриум, сахароза, јаглени хидрати, фолна киселина, фосфор, фруктоза, цитрин и други.
Прочитајте повеќе на najadise.mkПиперка содржи многу лековити, хранливи и општо корисни состојки кои му помагаат на телото, како што се бета-каротин, витамини А, Б1, Б2, Б6, Е и Ц

loading...
Loading...