Душебаев е најновото засилување за Вардар!!!

Македонскиот ракометен шампион Вардар се засили со Алекс Душебаев, шпанскиот десен бек со киргистанско потекло кој претходно го засили тимот на Атлетико Мадрид, но поради банкрот на овој тим, сепак преминува во скопски Вардар.Инаку, Алекс Душебаев беше најдобар стрелец во шпанската АСОБАЛ лига минатата сезона, како член на ракометниот тим Арагон.
Се чини дека во овој негов трансфер пресуден момент беше пријателската врска меѓу Сергеј Самсоненко (спортскиот директор на Вардар) и таткото на Алекс, Талант Душебаев.
Душебаев потпиша двегодишен договор со македонскиот ракометен шампион.Инаку, Алекс Душебаев беше најдобар стрелец во шпанската АСОБАЛ лига минатата сезона, како член на ракометниот тим Ара

Пронајдете не на следниве мрежи: