Едноставен појадок или предјадење готово за ЧАС!

Едноставен појадок или предјадење готово за час…Состојки:
1 кг компири
50 гр путер
150 гр гриз
100 гр брашно
1 јајце
1 лажица сол
трошки валкање
Подготовка:
Сварете го компирот како за пире. Испасирајте го, додадете путер и изладете.
Во изладениот компи додадете ги сите состојки и замесете.
Правете форми по желба и добиените крокети валкајте во трошки. Пржете во сад со повеќе масло. Послужете со некој фин намаз или павлака.
Крокетите може да ги направите и претходно па да ги замрзнете и по потреба одмрзнете.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
1 кг компири
50 гр путер
150 гр гриз
100 гр брашно
1 јајце
1 лажица сол

Пронајдете не на следниве мрежи: