Ердоган: Операциите на Турција во Сирија се насочени кон ИД и ПДС

Турција почна со операции во северна Сирија насочени кон ИД и сириски курдски борци за да стави крај на нападите по турската граница, објави денеска претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган.– Во четири часот утрово почнаа операции во северна Сирија против терористички групи кои постојано и се закануваат на нашата држава, како ИД и ПДС, нагласи Ердоган. Притоа тој мислеше на Исламска држава и сили на сириската курдска Партија Демократски сојуз.
Лидерот на ПДС, Салех Муслим објави на Твитер дека Турција ќе биде поразена во Сирија како и Исламска држава. Анкара ја смета партијата на Муслим, која се бори против ИД со поддршка од САД, како закана заради врски со курдски бунтовници кои се за автономија во Турција.
– Турција е во сириското мочуриште. Ќе биде поразена како ИД, објави Муслим на Твитер на турски, арапски и англиски јазик.– Во четири часот утрово почнаа операции во северна Сирија против терористички групи кои по

Пронајдете не на следниве мрежи: