Еве како можете да се ослободите од несаканиот стомак?

Loading...

Пред да прифатите строга диета заради вишокот сантиметри околу струкот, откријте од што е настанат, па потоа откријте како да се ослободите од него.1. Стомаче кое изгледа како дупната гума
Овој облик на стомак се јавува како последица на долго седење во едно место и неподвижност на телото. Покрај тоа, консумирањето на храна богата со шеќери може додатно да го зголеми проблемот.
Ако се борите со ваков стомак, најдобро е да го исфрлите алкохолот од секојдневна употреба, како и газираните сокови. Најлесно ќе се ослободите од него ако воведете здрава исхрана.
2. Стомак предизвикан од стрес
Ниското заоблено стомаче најчесто го имаат луѓето кои се перфекционисти, но и оние кои имаат проблем со варењето и подуеноста.
Единствен начин да се ослободите од него е да престанете да ги прескокнувате оброците, да се откажете од брзата храна и големата количина на кофеин.

3. Ниско стомаче
Мекото стомаче во долниот дел од стомакот најчесто е поврзано со едноличната исхрана и седењето во место. Овој вид на стомак може да се појави и кај слабите лица кои не се доволно активни.
Во овој случај најважно е движењето искомбинирано со разновидна исхрана и здрави цедени сокови и пијалаци за намалување на масните наслаги.

4. Подуен стомак
Подуениот стомак најчесто се јавува како последица од намирниците кои не му одговараат на вашиот организам, алергиите или пак оброците сиромашни со витамини и минерали.
Консумирајте пијалаци кои делуваат позитивно на системот за варење и ја намалуваат подуеноста. Во овој случај, не ви е потребна претерана физичка активност, туку балансирана исхрана.1. Стомаче кое изгледа како дупната гума
Овој облик на стомак се јавува како последица на долго седење во едно место и неп

loading...
Loading...