Еве што треба, а што не треба да јадете пред водење љубов

Loading...

Храната влијае на физичките пеформанси на секој вид, па така и на сексот. Списокот на намирници кои не би требало да ги јадете пред секс, као и оние кои се препорачуваат, е честа тема, но сепак листата варира и постојано се надополнува.Не е лошо да повториме дека пред секс секако треба да ги избегнувате минералните и слатки напитоци (рафиниран шеќер), брза храна, благо и пржени компирчиња.Овие намирници поради виското ниво на шеќер и заситени масни киселини, како и поради разните конзерванси го намалуваат либидото.На листата намирници кои не се препорачувааат за конзумирање пред секс е и сладоледот. И овде најголем проблем е шеќерот, а доколку навистина ви се јаде нешто благо и разладеното овошје и смрзнат јогурт не е лоша замена.
Тестенините исто така не се најдобар сојузник. Високото ниво на јаглехидрати во одредена мера е добро бидејќи дава енергија, но генерално гледано, подобро е да се заменат со нешто помалку калорично. Но сепак, има помало штетно влијание од горе наведените.

Кексот со путер исто така не е најдобар пријател на добриот секс. Високото ниво на маасти и јаглехидрати е вистински хаос за хормоните.Тогаш што да јадете? огдоворот го има магазинот „Nerve“.Први на листата се оревите. Не само што се многу здрави и што имаат совршен однос на незаситени масни киселини, јаглехидрати, минерали и витамини, туку се и вистинска енергетска бомба и познат афродизијак.Семките и мешункастиот зеленчук исто така се на оваа листа а поготово се препорачуваат за жените. Содржат аргинин, основна амино-киселина која ја зголемува сексуалната желба и чуството за задоволство.
„Nerve“ препорачува и медитернаска кујна бидејќи главно е лесна и здрава, но и она најважното, бројни намриници кои ја сочинуваат медитернската кујна преставуваат афродизијак.Не е лошо да повториме дека пред секс секако треба да ги избегнувате минералните и слатки напитоци (рафиниран шеќер), брза храна, благо и пржени ко

loading...
Loading...