Фејсбук ќе донира еден милион долари за жртвите од земјотресот во Мескико

Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика големи штети и жртви неделава.Американскиот технолошки гигант објави дека соработува и со Фондот за деца при Обединетите Нации, со цел да ги пренаменат и надоместоците за донации од Фејсбук страната на УНИЦЕФ.
Земјотресот со јачина од 7.1 степени го погоди Централниот дел на Мексико во вторникот. Досега бројката на загинати достигна над 200 луѓе, но спасувачките екипи се уште трагаат со стотици затрупани под урнатините.Американскиот технолошки гигант објави дека соработува и со Фондот за деца при Обединетите Нации, со цел да ги пренаменат и над

Пронајдете не на следниве мрежи: