Ферер го освои „Хајнекен Куп“ по четврти пат

Шпанскиот тенисер Давид Ферер, петти тенисер во светот, го освои по трети пат редоследно АТП турнирот во Аукленд, ова му е четврти пат во кариерата да го освои овој турнир.
Во финалето го совлада 19-тиот играч во светот на АТП табелата, германецот Филип Колшреибер.
Првиот сет Ферер го доби со резултат 7-6 (5).
Вториот сет Шпанецот го доби во апсолутна доминација, славеше со високи 6-1 во еден час и 18 минути игра.
Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.Шпанскиот тенисер Давид Ферер, петти тенисер во светот, го освои по трети пат редоследно АТП турнирот во Аукленд, ова

Пронајдете не на следниве мрежи: