„Фоката“ која го уби Бин Ладен под истрага!

Loading...

Роберт О Нил, припадник на специјалните единици на американсата морарица (Navy SEALs), даде голем број на интервјуа откако јавно изјави дека бил дел од операцијата во која е пронајден и убиен Осама Бин Ладен.Тој за агнецијата Асошиејтед прес, минатиот месец изјавил дека многу се трудел да не ги открие тајните информации и да на ја загрози тактиката на американските „фоки“. Претходно О Нил изјавил дека тој бил човекот кој го застрелал лидерот на Ал Каеда.
Портпаролот на морнарицата Рајан Пери во вторникот изјавил дека морнарската криминална истражна служба добила информации дека О Нил можеби открил доверливи информации на личности кои не се овластени да добиваат такви информации.
Службата покренала истрага за да ја утврди вистинитоста на тие обвиненија.
О Нил на морнарицата и ‘се придружил во 1995 година и добил две сребрени и пет бронзени ѕвезди.
Имено, неговите изјави во јавноста предизвикаа несогласувања помеѓу сегашнте и поранешните „фоки“ поради што се прекиршил договорт за дискретност на нивните мисии.
Тогаш, О Нил изјавил дека верува оти јавноста има право да знае повеќе детали за мисијата која беше спроведена во 2011 година во Пакистан и каде беше убиен лидерот на Ал Каеда.
Пентагон, од друга страна објави дека не е јасно кој од „фоките“ го испукал смртоностиот куршум кој го убил Бин Ладен.Тој за агнецијата Асошиејтед прес, минатиот месец изјавил дека многу се трудел да не ги открие тајните информации и да на ја загрози тактиката на а

loading...
Loading...