Фото: Неверојатни 44 189 гледачи на ракометен натпревар!

Вчера се одигра дербито во германското ракометно првенство помеѓу Рајн-Некер Ловен и Хамбург во кое домаќините забележаа победа од 28:26.Сепак, она што беше најинтересно од оваа средба е посетата на трибините. Натпреварот се одигра на стадионот во Франкфурт, кој беше исполнет до последното место, со што беше поставен нов рекорд – најгледан ракометен натпревар во светот од 44.189 гледачи. 
Овој рекорд до неодамна го држеше тимот на Копенхаген, кој во 2011 година играше на стадион пред 35 652 гледач. Сепак, она што беше најинтересно од оваа средба е посетата на трибините. Натпреварот се одигра на стадионот во Франкфурт, кој беше исполнет до

Пронајдете не на следниве мрежи: