ФОТО: Заев се забавува додека интензивно се помага на настраданите

На опозицискиот лидер и струмички градоначалник Зоран Заев очигледно поголем приоритет му е забавата додека волонтерите и службените лица на терен се справуваат со штетите од катастрофалните поплави.  Заев во друштво на млади струмичанки се релаксира од напорните ноќни журки во Струмица и дружењето со Аца Лукас, пишува Инфомакс.Додека Македонија е мобилизирана, социјалните мрежи вријат од повици за хуманост, граѓани се самоорганизираат да помогнат на настраданите граѓани во елементарната непогода, општини ги откажаа нивните годишни фестивали и ги презакажаа за друг датум, еден од најдобрите поети Никола Маџиров ја донираше наградата за најдобар поет во Европа за настраданите, Зоран Заев парите на струмичани наместо во хуманитарни цели ги “фрли“ на Аца Лукас кој вчера пееше во Струмица.

-Со апсолутно умртвено чувство за човечност, емпатија и солидарност вечерва струмичкиот градоначалник „ладно“ ќе истресе најмалку 30.000 евра пари на струмичани за српската турбо-фолк ѕвезда Аца Лукас, пишува порталот Инфомакс.
Откако изминативе денови барем на кратко можеше да се забележи на терен во поплавените подрачја, Заев веќе се откажа од помошта на анстраданите и се врати во Струмица каде ужива на „Опен Фестивал“. Тој денеска го испрати Оливер Спасовски да парадира во поплавените подрачја.

-Ваквиот потег и не треба да не изненадува ако знаеме дека Заев во првите 24 часа од трагедијата која ја снајде Македонија организираше насилни протести во Скопје кои пропаднаа поради немањето на доволно финансиска поддршка од Сорос. Освен тоа, со денови СДСМ и соросоидите под контрола на Заев се обидуваат да предизвикаат инциденти во настраданите подрачја, пишува Инфомакс.
Срамно е однесувањето и на т.н. „невладини организации“ под чадорот на УСАИД/Сорос кои продолжуваат да се шетаат низ Македонија со нивното патувачко фрик шоу, организирајќи дебати и концерти низ Македонија.Додека Македонија е мобилизирана, социјалните мрежи вријат од повици за хуманост, граѓани се самоорганизираат да помогнат на настраданите граѓани в

Пронајдете не на следниве мрежи: