Фотографија која го обиколи светот: Терористи убиваат 11 лица во Париз

Loading...

Вооружените маскирани лица кои упаднаа во просториите на неделникот „Шарли Хебдо“ на булеварот Ришар леноа во центарот на Париз, и убија 11 лица се терористи, потврди претседателот Франсоа Оланд.Напаѓачите убија девет новинари, еден полицаец пред да стигнат до возилото кое ги чекало, при што прегазиле и еден пешак.
Фотографијата на која се гледаат двајца терористи со фантомки на глава и наоружани со калашникови во центарот на Париз го обиколи светот.
Фотографијата е пуштена на твитер профилот на магазинот The Sun.
Очевидци тврдат дека прво се слушнале истрели, а потоа и извикувања „го осветивме пророкот“. Инаку весникот  е познат по по објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед.Напаѓачите убија девет новинари, еден полицаец пред да стигнат до возилото кое ги чекало, при што прегазиле и еден пешак.
Фотографијата на

loading...
Loading...