Грабул на 696-то место, Ѓорческа на 709-то место

Македонските тенисери забележуваат солидни резултати во последно време, а сето тоа се евидентира на АТП и ВТА листата, каде Димитар Грабул забележа нов напредок за десетина места, па сега се искачи на 696-тото место во светот со освоени 28 поени, додека пак на ВТА листата во женска конкуренција Лина Ѓорческа се најде на 709-тото место со освоени 29 поени.Од 24 јуни Димитар Грабул напредна за неверојатни 1299 места на АТП листата со успешните резултати на последните турнири во Белгија. Нашиот тенисер во Белгија еднаш освои турнир, два пати стигна до полуфиналето и еднаш до четвртфиналето и сето тоа му донесе фантастичен исчекор напред на АТП листата.
Во женска конкуренција, нашата тенисерка Лина Ѓорческа се најде на 709-тото место на ВТА листата со освоени 29 поени.
Извор: „НоваМакедонија“Од 24 јуни Димитар Грабул напредна за неверојатни 1299 места на АТП листата со успешните резултати на последните турни

Пронајдете не на следниве мрежи: