ГРИЗ ПИТА СО ЈОГУРТ: Кога гостите ќе го пробаат ОВА јадење веднаш ќе ви побараат рецепт!

ГРИЗ ПИТА СО ЈОГУРТ: Кога гостите ќе го пробаат ОВА јадење веднаш ќе ви побараат рецепт!Состојки:
500 гр кори
4 јајца
100 мл масло (со еден дел премачкајте го плехот, а другиот дел оди во тестото)
4 лажици гриз
500 мл јогурт
1 кесичка прашок за пециво
1 лажичка сол
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 270 степени. Плех 34х25см подмачкајте го со масло и во него ставете една кора.

Останатите кори преклопувајте ги по должина така што да добиете хармоника и редете во плех. Направете смеса од јајца, масло, гриз, јогурт, прашок за пециво и сол. Смесата истурете ја помеѓу преклопите од кори. Ставете ја питата да се пече. Кога питата ќе зарумени намалете ја температурата на 200 С и и печете додека не порумени. Состојки:
500 гр кори
4 јајца
100 мл масло (со еден дел премачкајте го плехот, а другиот дел оди во тестот

Пронајдете не на следниве мрежи: