Има ли нешто послатко? Сочна торта со малини и бисквити!

Наместо малини, можете да користите и друго овошје и пак ќе уживате во сочниот и освежувачки десерт.Состојки:
400г бисквити
Половина кг шлаг
100г шеќер во прав
4 чаши кисела павлака
600г малини
300мл сок од портокал
За декорација:
200г шлаг
200г кисела вода
Подготовка:
Изматете го ½ кг шлагот и 100г шеќерот во прав со 500мл ладна кисела вода, 3-4 минути додека шлагот не стане цврст.
Додадете 4 чаши кисела павлака и помешајте со лажица.
Бисквитите потопете ги во сок од портокал од едната страна и наредете ги на подлога.
Преку нив, премачкајте со шлаг и павлака и наредете овошје.
Преку овошјето повторно ставете шлаг и павлака.
Ставете друг ред бисквити (сега потопете ги во сок од портокал од двете страни), ставете го шлагот и павлаката, па овошјето и на крајот шлагот и павлаката.
За декорација:
Изматете 200г шлаг и 200 мл ладна кисела вода.Состојки:
400г бисквити
Половина кг шлаг
100г шеќер во прав
4 чаши кисела павлака
600г мал

Пронајдете не на следниве мрежи: