Има загинати во експлозијата во Прага

Loading...

Според прелиминарните податоци, во експлозијата на гас за домаќинство во зграда во центарот на чешката престолнина Прага, загинале три до четири лица, додека 35 луѓе се повредени, јавуваат локалните медиуми повикувајќи се на полициски и спасувачки извори.

Гасот, според процените на екипите што се излезен на терен е извор на опасност, па забранет е сообраќајот во областа на експлозијата а евакуирани се 220 луѓе од непосредното соседство.
 
На лице место излезени се полициски, противпожарни и спасувачки екипи со бројни возила, а Чешката телевизија јавува дека пристигнал и градоначалникот на Прага, Бохуслав Свобода.
Макфакс
Според прелиминарните податоци, во експлозијата на гас за домаќинство во зграда во центарот на

loading...
Loading...