Иран поставува центрифуги од нова генерација

Loading...

Иран почнал да поставува нова генерација постројки за збогатување на ураниум во нуклеарните постројки кај Натанз минатиот месец, соопшти во средата шефот на Иранската организација за атомската енергија Ферејдун Абаси-Давани.„Поставувањето на новата генерација на овие постројки почна минатиот месец во комплексот Шахид Ахмади Рошан (Натанз) “, изјавил Абаси-Давани, пренесе иранската агенција ISNA.„Ги произведовме постројките како што беше планирано и постапно ги поставуваме…, за да ги завршиме тестовите релевантни за новата генерација“, додал шефот на Иранската организација за атомската енергија.Меѓународната агенција за атомска енергија (IAEA) им соопшти на своите земји членки дека Иран ги објавил плановите за поставување и управување со напредните постројки за збогатување ураниум, што би можело да ја забрза активноста за којашто западот се сомнева дека може да биде искористена за производство на нуклеарно оружје.Во писмото со известување до IAEA, Техеран соопшти дека ќе ги воведен новите IR2 центрифуги во својата главна постројка за збогатување ураниум во близина на градот Натанз во централниот дел од земјата.
МакфаксИран почнал да поставува нова генерација постројки за зб

loading...
Loading...