„Исламска Држава“ киднапирала петнаесетина селани во северен Ирак

Loading...

Џихадистите од „Исламска држава“ денеска киднапирале неколку десетици жители на село во северен Ирак, откако тие го изгореле знамето на групата и ја запалиле нивната позиција, пренесоа француските медиуми, цитирајќи ја ирачката полиција.Џихадистите, кои синоќа се повлекле од селото Тал Али, во провинцијата Киркук, денеска се вратиле во него со поддршка и притоа грабнале педесетина жители.
„Амнести интернешенел“ неделава ја обвини групата дека во својата досегашна офанзива грабнала илјадници селани од северен Ирак, каде живеат многубројни претставници на малцинствата во земјата, најмногу Јазиди и христијани.
Оваа организација ги обвини џихадистите дека водат систематска кампања на етничко чистење и изврушваат масовни егзекуции меѓу малцинствата.Џихадистите, кои синоќа се повлекле од селото Тал Али, во провинцијата Киркук, денеска се вратиле во него со поддршка и притоа грабнале педесетина

loading...
Loading...