Исламската држава со нови закани: Најавува крвав Рамазан

Исламската држава која го оправда нападот во Манчестер во кој беа убиени 22 лица и поведени над 100 и за кој презеде одговорност, сега повторно се заканува и ги повика своите следбеници низ светот на „тотална војна“ против „неверниците“ на Западот.Европските безбедносни служби се подготвуваат за нови терористички напади за време на муслиманскиот свет месец Рамазан, кој почнува утре.
-Немој да го презирате трудот.Ни се допаѓа тоа што целите на невини цивили, затоа тргнете напред и бидете наградени со праведна награда за мачеништво во светиот месец Рамзан, велат од ИД.
Како што пишува британски Телеграф, минатата година ист повик до следбениците да извршат самоубиствени напади за време на Рамазан, испрати портпаролот на Исламска држава Абу Мухамед ал-Аднани, кој во меѓувреме беше убиен. Конечниот крвав резултат од минатогодишниот Рамзан беше 421 жртва и 729 повредени ширум светот.Европските безбедносни служби се подготвуваат за нови терористички напади за време на муслиманскиот свет месец Рамазан, кој почнува утре.

Пронајдете не на следниве мрежи: