Италија ја погоди земјотрес со магнитуда од 4,.8 степени по Рихтер

Loading...

Земјотрес со магнитуда од 4,8 степени по Рихтер ја погоди централна Италија во саботата доцна ноќта, соопшти Италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија.
Засега нема извештаи за жртви или материјални штети.
Земјотресот бил почувствуван во областите од Рим до Неапол, како и во соседниот регион Абруцо.
Епицентарот на потресот бил кај местото Фросиноне, на половина пар меѓу Рим и Неопол, на мала длабочина о д10,7 километри.
Особено земјотресот предизвикал паника кај населението во регионот Абруцо, каде што во 2009 година, потресот со магнитуда од 6,3 степени предизвика огромни штети во средновековниот град Аквиле, кога загинаа 309 луѓе.
МакфаксЗемјотрес со магнитуда од 4,8 степени по Рихтер ја погоди централна Италија во саботата доцна ноќта, сооп

loading...
Loading...