Издаваше тајни за Викиликс: Шпионката Челси Менинг се обиде да изврши самоубиство

Loading...

Челси Менинг, поранешен американски војник на кого му е одборена хормонска терапија поради промена на полот, при служење затворска казна поради помагање на Викиликс, се обиде да изврши самоубиство, пренесе Си-Ен-Ен.По обидот за самоубиство, Челси Менинг беше префрлена во болница во Канзас, објави репортер на Си-Ен-Ен на Твитер.
Менинг издржува казна од 35 години затвор поради откривање на воени и дипломатски тајни на Викиликс.
Кога беше осудена во 2013 година, Челси била маж и се викала Бредли. Менинг се наоѓа во затвор во касарната за спроведување на дисциплински мерки „Форт Ливенворт“.

Chelsea Manning rushed to the hospital after suicide attempt. 35 years in military prison is inhumane. https://t.co/QqW6CWv71V
— Eva (@evacide) July 6, 2016
По обидот за самоубиство, Челси Менинг беше префрлена во болница во Канзас, објави репортер на Си-Ен-Ен на Твитер.
Менинг издржува казна од

loading...