Ја очекува ли и Македонија ваква бура?

Loading...

Силен ветер со снежни наноси ги затвори некои од патиштата. Силниот ветер создава снежни наноси на патиштата во Војводина, предупредуваат претпоставените од „Путеви Србије“ и укажуваат дека возачите треба да бидат многу внимателни.
Се очекува и во текот на викендот во Војводина да дува силен ветер, повремено со енормна сила на бура, а на југот на Баната ќе достигне и оркански удари од 30 метри во секунда (108 километри на час).

Јавното претпријатие „Путеви Србије“ ги предупредува учесниците во сообраќајот дека засилен ветар од снежни наноси има на повеќе патишта на територијата на Србија, затоа да користат зимска опрема и да бидат посебно внимателни, со прилагодена брзина на движењето. 
Во Македонија нема најави за вакви ниски температури проследени од врнежи од снег. Викендот што претстои не очекува облачно време со слаб до умерен ветер. Температурите ќе се движат од максимални 7 до минимални -2 степени. 
На следниот ЛИНК погледнете на кои патишта треба да се внимава во Македонија. Силниот ветер создава снежни наноси на патиштата во Војводина, предупредуваат претпоставените од „Путеви Србије“ и укажуваат дека возач

loading...
Loading...