Како да им кажам на децата дека немаат повеќе татко? – Погребан војникот кој се самоуби

Погребан е војникот кој пред неколку дена изврши самоубиство и остави две малолетни дечиња без татко. 30-годишниот Владимир Ч. вчера и покрај дождот бил испратен во вечното живеалиште од стотина роднини, пријатели, колеги. Неговото семејство е скршено од болка. Неговата мајка постојано извикувала “Зошто сине, зошто го направи тоа, што ќе правам без тебе”, а неговата сопруга е во шок и не знае како да им каже на нивните 4 и 6-годишни дечиња дека нивниот татко повеќе го нема. Едвај отишла да го испрати во вечниот дом и постојано пие апчиња за смирување.
– Најтешко им е на дечињата. Не ги донесоа на погребот, тие не се свесни дека нивниот татко веќе го нема. Мајката не знае како да им објасни дека нивниот татко повеќе го нема, велат соседите, пренесе српскиот Курир.
За потсетување, војникот се самоуби пред неколку денови, откако претходно денот му поминал како и секој друг ден. Си играл со дечињата, се смеел, вечерал со сопругата, а потоа излегол во дворот и си го одзел животот.Неговото семејство е скршено од болка. Неговата мајка постојано извикувала “Зошто сине, зошто го направи тоа, што ќе правам без тебе”, а неговата с

Пронајдете не на следниве мрежи: