ŠKODA KAROQ- добитник на наградата „Најдобар нов дизајн“

Loading...

Читателите на германското списание „auto motor und sport“ го изгласаа новиот ŠKODA KAROQ како најдобар нов дизајн во категоријата компактни SUV. ŠKODA KAROQ преовладуваше против 17 натпреварувачи за да ја добие наградената „Autonis“ награда. Новите дизајнерски елементи на ŠKODA KAROQ е типичен за брендот – емотивен и динамичен.„Горди сме што ŠKODA KAROQ беше ултимативно избран за најдобар нов дизајн од страна на читателите на „auto motor und sport“, рече Кристијан Струбе, член на одборот за технички развој на ŠKODA AUTO. „Експресивниот дизајн и јасен дизајнерски јазик на нашите возила е исклучително добро примен од страна на клиентите. Наградата „Autonis“ е потврда за нашата работа, а истовремено е и поттик за нас да го изостриме дизајнерскиот профил на нашите модели“, додаде Струбе.
Во 17-тата анкета на „Autonis“, 88 нови модели од последните 12 месеци водеа битка помеѓу себе во вкупно десет категории на возила. Областа на компактните SUV или off-road возила беше најжестоко конкурентна со 18 модели. ŠKODA KAROQ освои 28,7% од 16.600 гласови, обезбедување на титулата Најдобар нов дизајн меѓу сите компактни SUV.
Емоционалниот и динамичен дизајн на ŠKODA KAROQ, со јасни линии и кристални елементи, е карактеристичен за јазикот на SUV-дизајнот на брендот. На предната страна доминираат двете одделни единици на фаровите, решетката за ладилникот и тридимензионалниот дизајн на површината на браникот и хаубата. Кратките превирања, повлечениот заден дел, како и опаѓачката покривна линија, која е оптички проширена со контура во столбот Д, го карактеризираат моделот. Модерен дизајн кој вклучува ја вклучува и така наречената „торнадо“ линија, која се протега од предните крила до задни светла. Лакови на тркалата се затворени со широк панел на тркала – дизајн кој е типичен за SUV моделите на ŠKODA – и му дава на ŠKODA KAROQ особено моќен изглед.
Чешкиот производител на автомобили прогресивно ја движи својата SUV кампања со ŠKODA KAROQ. Во прилог на својот моќен дизајн, KAROQ, исто така, може да се пофали со типичните квалитети на Škoda, како што се великодушниот простор, удобните функции Simply Clever и модерните решенија за поврзување. Од пролетта 2018 година, ова ќе биде првиот модел на брендот со дигитален инструмент-кластер; информациите како што се брзина, вртежен момент и навигација се прикажуваат дигитално, наместо на аналоген кластер. Возачот може да избере помеѓу различни индивидуално програмирани распореди.„Горди сме што ŠKODA KAROQ беше ултимативно избран за најдобар нов дизајн од страна на читателите на „auto motor und s

loading...
Loading...